Лазурненська ОТГ: бути чи не бути


Lazurne.info розпочинає серію публікацій, присвячених реформі децентралізації в реаліях нашого селища-курорту. Звертаємо Вашу увагу, що погляди, представлені в даному матеріалі, відображають позицію окремих особистостей і не обов’язково відображають позицію редакції. Закликаємо Вас, дорогі читачі, бути активними та у коментарях до цієї статті висловлювати свою думку стосовно даного питання.

На початку березня 2018 року колишній голова Лазурненської селищної ради Олександр Бєлий у власному фейсбук-дописі висловив свою думку стосовно реформи децентралізації у розрізі смт Лазурне. Він повідомив про те, що “...на останньому засіданні робочої групи в м. Скадовську було прийнято рішення: у випадку ігнорування селами, селищами закону про добровільне об’єднання територіальних громад (дія якого закінчується в 2018 році) в 2019 році створити скадовську об’єднану громаду”. Пан Бєлий переконаний, що ніяких переваг для смт Лазурне від цього кроку не буде, тож він закликав депутатів Лазурненської селищної ради “відкинути власні меркантильні інтереси, амбіції,

страхи”, адже саме від них “залежить майбутнє селища і односельців”.

-

16 березня 2018 року темою чергового випуску передачі “Тема дня” в ефірі Херсонської обласної державної телерадіокомпанії “Скіфія” стала “Децентралізація: бути чи ні Лазурненській ОТГ”. До обговорення даного питання було запрошено голову смт Лазурне Сергія Бєліка та депутата Лазурненської селищної ради Бориса Бондаренка. Упродовж 30 хвилин представники Лазурненської громади представляли власне бачення і перебіг процесу об’єднання територіальних громад за участю смт Лазурне. Для більш детального ознайомлення пропонуємо Вам переглянути запис цієї передачі:

Резюмуючи все вище вказане, варто підкреслити, що питання реформи децентралізації є одним із найбільш актуальних для Лазурного. Тож і не дивно, що 28 березня 2018 року у смт Лазурне відбудеться громадське обговорення питання щодо можливого добровільного об′єднання територіальних громад селища Лазурне Лазурненської селищної ради та сіл Володимирівка, Новоросійське, Лиманське Володимирівської сільської ради в Лазурненську об′єднану територіальну громаду з центром у селищі Лазурне.

Варто наголосити, що лазурняни ніколи не стояли осторонь даного важливого для майбутнього селища питання. Одним із перших, хто розгорнуто почав коментувати і аналізувати матеріали з даної проблематики, був Володимир Іванович Бігун - автор книги про історію смт Лазурне, член Херсонської обласної організації Спілки економістів України.

На власній сторінці у мережі Фейсбук Володимир Іванович прокоментував заплановані громадські слухання, наголосивши на вкрай слабкій підготовці до даного заходу. «Де напрацювання робочих груп, де зустрічі з громадськістю, де фінансові показники, що буде обговорюватися на слуханнях, балаканина та й годі», - зазначив пан Володимир. (https://www.facebook.com/vibeg52/posts/2011372062444750).

Нещодавно на своїй сторінці у мережі Фейсбук розкритикував дату й час проведення громадських обговорень й колишній голова Лазурненської селищної ради Олександр Бєлий, наголосивши, що такий захід необхідно організувати у неробочий день. «Питання об’єднання дуже важливе. Тому для його обговорення необхідно залучити якомога більше населення. НЕ тільки пенсіонери повинні вирішувати бути об’єднанню чи ні! Організовувати зібрання голова повинен в зручний час», - пише пан Олександр (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=143666393129748&id=100024591639195)

Але ж не датою єдиною! Надважливим аспектом даного питання є розрахунки фінансової спроможності Лазурненської селищної ради і Володимирівської сільської ради за 2017 рік і умовно за 2018 р. окремо, здійснені Херсонським центром розвитку місцевого самоврядування із якими ви можете ознайомится у форматі таблиць Excel https://drive.google.com/drive/folders/1I5QHMVTzfY0jb9c-dPYNtXa4QLCIy8yl.

До Вашої уваги аналіз цих матеріалів від Володимира Бігуна, який він опублікував у своєму блозі http://www.begun.ks.ua/zhittya-gromadi/. Уривок із нього:

«Хочу звернути увагу, що основними наповнювачами місцевого бюджету являються – плата за землю, прибутковий та єдиний податки та за розрахунками загалом становлять в Лазурному -50%, а в с. Володимирівка лише 17% від загальної суми доходів.
Плата за землю
Це найбільший фінансовий ресурс територіальної громади. Він в прогнозах залишився без змін у порівнянні з 2017 роком та становить для Лазурного – 6 119,9 тис.грн, для с. Володимирівка – 659 тис. грн. Розміри сум залежать від нормативної грошової оцінки ділянок, площ та ставок податку на землю. На жаль, в розрахунках не вказані ні площі ні динаміка прийнятих ставок по сплаті за землю. Органи місцевого самоврядування можуть встановлювати ставки по сплаті за землю в залежності від виду користування здебільшого від 1 до 12% нормативної грошової оцінки ділянок, тут і можуть бути розбіжності в ставках між органами самоврядування, це цікаво тому що зазвичай ці ставки приймаються за низькими процентами, що зменшує податкову базу сплати за землю. Ще одна особливість нових повноважень ОТГ – можливість прийняття на свій баланс земель державної власності. Зараз Урядом розпочався процес передачі ОТГ земель з державної в комунальну власність, це може бути майбутнім важливим фінансовим ресурсом ОТГ. Проте саме в розпорядженні землями вважаю Лазурне не прикладом для позитиву, тут багато питань. Головне - досі нема механізму громадського контролю за цим процесом, який може бути передбачений в Статуті громади, і який в Лазурному ще не прийнятий.
Звичайно, буде раціонально якщо в разі створення ОТГ провести інвентаризацію земель. Наявність повної інформації про всі земельні ділянки - це не останній крок на шляху до наповнення місцевого бюджету. Порядок проведення інвентаризації земельних ділянок визначений у Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженому постановою КМУ від 23.05.12 р. № 51. Питання чи готові до цього всі громади, які хочуть створити ОТГ???

У кінці свого аналізу Володимир Іванович пише: "Це дуже стислий аналіз майбутніх планів щодо ОТГ, а тепер давайте думати, чи готові ми до цього?".

В одному зі своїх останніх дописів у мережі Фейсбук, Володимир Бігун пише про те, що моніторинг законодавства України, яке регулює процес децентралізації, показує, що до кінця ще не врегульовано питання надання ОТГ фінансової підтримки без зменшення її обсягу щороку. Цей факт на даному етапі, на думку Володимира Івановича, є не вигідним для смт Лазурне, із чим згодні депутат Лазурненської селищної ради Олександр Демчук і юрист сел. ради Артур Тадевосян.

Надихаючий відеоролик про реформу децентралізації в Україні: https://youtu.be/UglmnxOIztE

В цьому відео простими словами сказано, що одна із перших умов успішності ОТГ «Ми впливаємо і контролюємо свою владу». Однак, погодьтеся, на думку автора статті, в Лазурному нам іще дуже далеко до цього, щоб ми дійсно контролювали нашу селищну раду… Так, за словами депутати Бориса Бондаренка “Громадськість мовчить, сесії не відвідує - це означає, що вона згодна з таким станом справ”

Автор статті робить висновок: так як реформа децентралізації дає нечувані повноваження місцевим органам влади, до демократичних змін у нашому самоуправлінні, на жаль, нам дуже далеко. Тому в випадку створення Лазурненської ОТГ, ризики корупції зростають ще більше.

Також виникає питання: чому так довго після перших громадських слухань по цьому самому питанню ОТГ, яке відбулося 10 серпня 2016 року ( http://lazurne.info/novini/detsentralizatsiya/pershe-gromadske-obgovorennja-po-detsentralizatsiji-lazurnogo/) ніхто нічого не ініціював, а тільки зараз терміново вирішили зайнятися цим процесом? Депутат Лазурненської селищної ради Борис Бондаренко відповів на це: “Не був готовий Генплан. Як тільки прийняли - відразу ініціювали.”

І наостанок звернення до читачів. Цей матеріал - спроба розглянути позитивні і негативні сторони ОТГ для Лазурного з різних точок зору. І ще раз усі запрошуються до обговорення і коментування онлайн прямо під цією статтею, в т.ч. анонімно.

Редактор Олена Вовк

 
 

Відгуки

Оставить отзыв  ↓
 
Ещё никто не оставил отзывов.